Fotokurs för unga

Är du fotointresserad och vill lära dig mera om att fota? Då kan den här kursen vara för dig. Kursen kommer att koncentreras på praktisk fotografering, dvs vi fotar i olika miljöer och med olika former av teknik. Det är bra om du behärskar din kamera, men även nybörjare är välkomna. Kursen riktar sig främst till 13-16 -åringar men också äldre kan delta.
Under fem två-timmarslektioner 30.10 – 27.11 får du möjlighet att ta många bilder. I slutet av kursen printas ett urval av bilderna ut, och sammanställs till en utställning. Lärare är naturfotograf Viveka Rabehl och kursavgiften är 20e. Kursen hålls i klubbens utrymmen, på s..k. Ekåsen-området.  Anmäl dig till ekenasfotoklubb@gmail.com senast 28.10.

Närmare info via denna länk: fotokurs för unga del 2

Kommentarer inaktiverade.